גישור אצל עו"ד אביב גבע

מגשר משפחתי ועסקי

ליצירת קשר חייגו:

03-5083463

מהם ההבדלים בין בוררות, התדיינות משפטית וגישור עסקי?

עלויות: עדיפות לגישור עסקי או בוררות 

האלטרנטיבה שבפניה לבית-המשפט כרוכה בתשלום שיכול בקלות להגיע לעשרות אלפי שקלים ובנוסף, ההליכים בבתי המשפט על-פי-רוב לוקחים הרבה מאוד זמן עקב העומס הרב הקיים במערכת. הליך גישור או בוררות מהווים ככל הנראה את הדרך הזולה ביותר ליישוב סכסוכים. בניגוד לשימוש בערכאות המשפט אשר טומנות בחובן הוצאות משפטיות רבות, תשלום רב לעורכי-דין ובנוסף כרוכות בבזבוז זמן רב בהתדיינות משפטית ולחץ מיותר, הליך גישור או בוררות הנו זול בהרבה.

זמן: עדיפות לגישור עסקי או בוררות 

חסכתם זמן – חסכתם כסף. בניגוד לגישור או בוררות, דיונים בבתי המשפט ובתי הדין השונים על-פי-רוב נמשכים תקופה ארוכה. עקב העומסים הרבים על המערכת ועל השופטים, ולנוכח אילוצי לוחות הזמנים של הצדדים ושל עורכי-דינם, סיום הסכסוך שלכם יקח ככל הנראה הרבה יותר זמן מהנדרש. הליך בוררות או גישור עסקי ממוקד מאפשר להגיע לפתרון יעיל בתקופה מצומצמת של מספר שבועות.

סבל נפשי: עדיפות לגישור עסקי

גם בבית המשפט וגם בהליך בוררות ישנם גורמים נוספים אשר לא ניתן לאמוד או לשערך אותם מבחינה כספית אך הם קיימים, שרירים, ופגיעתם ברורה ומוחשית. תביעה משפטית מלווה על-פי-רוב בהשמצות הדדיות, צווים משפטיים, ולעתים אף תלונות פליליות. גם בהליך של בוררות, על-פי רוב הצדדים אינם מגיעים לעמק השווה, אלא מותירים בידי הבורר לתת פסק בוררות ובכך משמרים את הכעסים והפגיעה כלפי הצד השני. דברים אלה נמנעים לחלוטין כאשר הצדדים מגיעים לגישור ומנסים למצוא פתרון אמיתי אשר יוציא אותם לדרך חדשה. חשוב לציין כי בניגוד לדיון בבתי המשפט או להליכי בוררות, הליך הגישור מאפשר לכל צד מלוא הזמן להביע את עמדתו, את תסכוליו, את הפגיעה שנגרמה לו ולא פחות חשוב, לשמוע ובעיקר להקשיב גם לצד השני.

היעדר פגיעה הדדית: עדיפות לגישור עסקי

הפגיעה הנגרמת לצדדים בהליכים המשפטיים או בהליך בוררות הנה הדדית. גם צד שמבקש 'לפגוע' בצד השני או 'להחזיר' לו, ימצא עצמו במהרה נפגע אף הוא היות וגם לצד שכנגד יש עורך-דין שיודע לעשות את העבודה. מי מרוויח מכל הסיפור? – ניחשתם נכון. מיותר, חסר משמעות, וחסר תכלית. בהליך בוררות עניין זה מופחת אך עדיין קיים.

המשך יחסי עבודה: עדיפות לגישור עסקי

הליכים משפטיים והליכי בוררות נותנים החלטה חד-משמעית, אולם יכול מאוד להיות שאותו אדם או חברה איתם אתם נמצאים כעת בקונפליקט יכול להמשיך ולשרת את האינטרסים שלכם בעתיד. בנוסף, אולי מוטב לסיים את הסכסוך בצורה מכובדת על-מנת לשמור על מוניטין ואינטרסים כלכליים נוספים. הליך הגישור מאפשר פתרון טוב לשני הצדדים, היות ובמהלכו הצדדים עוברים משיח של זכויות לשיח של אינטרסים. בניגוד להליך בוררות בו לרוב צד אחד זוכה, מטרת הגישור היא להוביל להסכמות בין הצדדים המסוכסכים באופן ישיר ויעיל.

יעילות: עדיפות לגישור עסקי או בוררות

בניגוד להליכים בבתי המשפט, אין בהליך הגישור כתבי טענות, איננו מחויבים לסדרי דין נוקשים ולסדרי הבאת ראיות. כל אלה גובים השקעה רבה וכמובן זמן רב, ונמנעים כלא היו בהליך הגישור. הליך בוררות מעט יותר נוקשה בעניין זה מהליך הגישור. הליך בוררות כפוף לחוק הבוררות (תשכ"ח 1968) שם מוגדר מהו הסכם בוררות, מהו פסק בוררות, מהלך הבוררות וכיוצא באלה סייגים ונהלים לגבי הליך בוררות.

פרוצדורה ולוחות זמנים: עדיפות לגישור עסקי או בוררות

בהליך גישור או בוררות איננו כפופים לאילוצי לוח-זמנים של בית המשפט אשר עמוס בתיקים ובדיונים, אין בקשות דחיה בהסכמה או שלא בהסכמה על-ידי עורכי הדין של הצדדים, אשר לעתים נועדו להתיש או ליצור לחץ על הצד השני. נפגשים מתי שנוח לצדדים, ובהינתן והצדדים נכונים להיפגש בהפרשים של מספר ימים מצומצם, ניתן להגיע להסכם או לפסק בוררות בתוך זמן קצר ביותר. זה תלוי רק בכם.

הכרעה וערעור: עדיפות לגישור עסקי

בבית המשפט או בהליך בוררות, בסופו של יום ישנו פסק דין או פסק בוררות ולכן רוב הסיכויים שאחד הצדדים לא יצא מרוצה. בנוסף, על פסק דין ופסק בוררות ניתן להגיש ערעור. בתום הליך הגישור מגישים את הסכם הגישור לאישור בית המשפט אשר נותן לו תוקף של פסק-דין (לא חובה כשמדובר בגישור עסקי) וכמובן שגם על פסק דין זה ניתן לערער, אולם כאשר מדובר על הסכם גישור – אתם החלטתם, אתם קיבלתם את ההחלטות הטובות ביותר עבור שני הצדדים ולכן אין על מה לערער.

 לסיכום, משפט חכם אומר ש'עדיף להיות חכם מאשר להיות צודק' – תזכרו את זה.

מתן תוקף של פסק-דין להסכם גישור עסקי

בתום הליך גישור עסקי ניתן (לא חובה) להגיש את הסכם הגישור אשר הושג בין הצדדים אל בית המשפט על מנת שבית המשפט ייתן לו תוקף של פסק-דין. ניתן להגיש את הסכם הגישור שהושג בין הצדדים לאישור בית המשפט בין אם הצדדים הגיעו להליך הגישור על דרך של הפניה מבית המשפט ובין אם הגיעו מיוזמתם. מתן תוקף של פסק-דין להסכם הגישור מהווה כלי חשוב באכיפת ההסכם היות ובמקרה של הפרה ניתן לגשת עם ההסכם ללשכת ההוצאה לפועל וכן להשתמש במגוון הכלים המשפטיים הקבועים בחוק. חשוב לציין כי אין הכרח להגיש את ההסכם שהושג בהליך של גישור עסקי לאישורו של בית המשפט היות ולא מדובר בהסכם גירושין. כשעסקינן בהסכם גישור שאינו לגירושין ניתן להסתפק בחתימת הצדדים על ההסכם וחוזקו של ההסכם שווה ערך לכל חוזה אחר והכל בכפוף לחוק החוזים (חלק כללי) התשל"ג – 1973, לסעדים אשר נובעים מחוק החוזים (תרופות בשל הפרת חוזה), תשל"א – 1970 ולהוראות כל דין.

logo2-1