גבע מגשרים

המרכז לגישור עסקי ומשפחתי

ליצירת קשר חייגו:

03-5083463

שאלות ותשובות

מהו הליך גישור וכיצד הוא מתנהל?

גישור היא דרך אלטרנטיבית לפתרון סכסוכים בדרכי שלום. הגישור הוא לא פשרה ולא ניסיון להביא לשולם בין הצדדים (למעט גישור לשלום-בית). תפקידו של המגשר הוא לנסות להביא את הצדדים לפתרון המחלוקת ביניהם או לסיום נישואיהם מבלי לבזבז כספים מיותרים וזמן רב בהליכים משפטיים. הליך הגישור מתנהל בפגישות משותפות ונפרדות בהן מנסים הצדדים להגיע להסכמות בעזרתו של המגשר.

האם המגשר הוא זה שבסופו של דבר מכריע בסכסוך?

המגשר אינו פוסק ואינו מכריע בין הצדדים. תפקידו של המגשר הוא לעזור לצדדים להגיע לפתרון מבלי להיזקק להליכים משפטיים ארוכים, יקרים ומיותרים. מטרת הגישור היא בראש ובראשונה להביא ליצירת הידברות בין הצדדים ומשם להתחיל לזהות אינטרסים משותפים ולהגיע לפתרון הולם אשר יהיה מקובל על הצדדים.

מה קורה אם הגישור 'מתפוצץ'? האם הצדדים חשופים יותר בעקבות כך? 

הליך הגישור הנו וולונטרי וחסוי לחלוטין ולפיכך נטול כל סיכון. בדומה לחיסיון עורך דין-לקוח, גם הליך הגישור הנו חסוי לחלוטין. נוסף על כך, כל צד רשאי להפסיק את הליך הגישור בכל רגע נתון וללא כל נימוק ובהינתן וההליך לא מבשיל לכדי הסכם חל איסור על עשיית שימוש בכל אמירה, חומר או עדות אשר הוצגו בפני המגשר במסגרת ההליך. לפיכך, כל דבר שנאמר בהליך הגישור אינו יכול לשמש ראיה בהליך משפטי ולא ניתן להעיד את המגשר על מה שהתרחש בהליך, כך שלמעשה אין שום סיבה לא לומר אך ורק את האמת.

מה הסיכוי שהגישור יצליח?

תלוי בעיקר בכם. אם הצדדים באים במטרה להתקדם ולהגיע לפתרון מהיר, רוב הסיכויים שהגישור יצליח. בנוסף, היתרון הגדול ביותר של הליך הגישור הנו שאין בו מפסידים. בשונה מהליך המתנהל בפני בית משפט או בורר אשר בסופו צד אחר יוצא מרוצה וצד שני מאוכזב, בהליך הגישור יוצאים שני הצדדים נשכרים ולא רק מהתוצאה המיידית, אלא מהאפשרות להמשך יחסים לטווח הארוך, דבר אשר אינו קיים לאחר התדיינות משפטית אשר מביאה על פי רוב לקרע ונתק מוחלט בין הצדדים. הדבר נכון גם לגבי סכסוך עסקי בו חשוב לכל צד היושרה המקצועית והמוניטין שלו, וגם בהליכי גירושין בו חשוב שהצדדים ייפרדו בצורה מוסכמת ומכובדת ככל האפשר היות ובהינתן ויש ילדים יהיה עליהם להמשיך ולהיות בקשר.

לאיזה סוג של סכסוכים הגישור מתאים?

הגישור מתאים לכולם היות והוא מאפשר דרך של הידברות, יצירת הסכמות וגיבוש פתרון לטווח ארוך מתוך רצון לפתרון יעיל של הסכסוך וכזה שגם יכול לעזור בקיום המשך יחסים תקינים. כחלק מכל הליך גישור נבנה אמון בין הצדדים וככל שרמת האמון בין הצדדים גבוהה יותר הסיכוי להגיע להסכם הוגן במהירות וביעילות גבוהה יותר.

הרי לא מדובר בפסיקה של בית-משפט, מה קורה בהינתן ולאחר הגישור אחד הצדדים לא מקיים את ההסכם שנחתם?

אין לזלזל בכוחו המחייב של החוזה אשר נחתם בין הצדדים בתום הליך הגישור. שכן, בעת הפרתו ניתן לתבוע בבית המשפט את אכיפתו או את יתר הסעדים הקיימים בחוק החוזים (תרופות בשל הפרת חוזה), תשל"ג – 1970. מעבר לכך, ניתן להגיש את הסכם הגישור אשר הושג בין הצדדים אל בית המשפט על מנת שבית המשפט ייתן לו תוקף של פסק-דין, זאת בין אם הגישור נעשה על דרך הפניה מבית המשפט ובין אם לאו. מתן תוקף של פס"ד להסכם הגישור מהווה כלי בעל כוח רב באכיפת ההסכם, היות ובמקרה של הפרה ניתן לגשת עם ההסכם ללשכת ההוצאה לפועל וכן להשתמש במגוון הכלים המשפטיים הקבועים בחוק. חשוב לציין כי כשמדובר בהסכם בין בני-זוג (למעט ידועים בציבור) קובע  חוק יחסי ממון בין בני זוג (התשל"ג- 1973) כי כל הסכם שכזה טעון אישור בית משפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני וללא אישור שכזה אין לו כל תוקף.

יש הרבה מגשרים. למה שאבחר דווקא בכם?

הסיבה הראשונה והחשובה ביותר היא הניסיון. אנו מתחייבים כי המגשרים אשר עובדים במשרדנו הינם מגשרים מוסמכים ובנוסף בעלי ניסיון רב. עו"ד גבע הנו בוגר תואר ראשון במשפטים (LL.B) מאוניברסיטת תל-אביב ותואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן עם התמחות בגישור ויישוב סכסוכים. בנוסף עו"ד גבע הנו מרצה לגישור משפחתי באוניברסיטת בר-אילן, ומרצה לגישור ומשא-ומתן במכללת אקדמון ומכון תמר. בנוסף, המגשרים במשרדנו הנם עורכי-דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל ובוגרי תואר ראשון (LL.B) וחלקם אף שני (LL.M) במשפטים מהאוניברסיטאות הבכירות בישראל – אוניברסיטת תל-אביב, האוניברסיטה העברית בירושלים ואוניברסיטת בר-אילן.

שאלות ותשובות